Masaż chińskimi bańkami (próżniowymi)

 

Czym jest bańka chińska? Bańka chińska jest jedną z odmian tzw. bańki zimnej czy też próżniowej, która działa na zasadzie zasysania tkanki pod ciśnieniem. Najczęściej spotyka się gumowe bańki jednak na rynku znajdziemy również takie, które wykonane są ze szkła i bambusa. Każde z nich charakteryzują się okrągłym kształtem i oczywiście zaokrąglonymi brzegami, dzięki czemu z łatwością dają się zassać na skórze.

Metodykę zabiegu zaczerpnięto z medycyny ludowej, której głównym kierunkiem wykorzystania baniek było leczenie przeziębień, grypy na zasadzie zwiększania odporności organizmu. Z czasem zaczęto stosować je w przypadkach dolegliwości mięśniowych, bólów kręgosłupa oraz walki z cellulitem.

Zastosowanie bańki chińskiej w lecznictwie:

Masaż bańką chińską jest masażem relaksacyjno-leczniczym. Wykorzystuje się go w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, które niesie za sobą wiele dolegliwości bólowych, a w tym: bóle kręgosłupa, bóle na tle korzeniowym poprzez ucisk mięśnia na nerw itp. Przed rozpoczęciem masażu bańką chińską w celu leczniczym, należy upewnić się czy aby na pewno źródłem bólu jest napięcie mięśniowe.

Masaż bańkami chińskimi w celach leczniczych możemy wykorzystać w:

– bólach kręgosłupa (mięśniowo-pochodnych)

– dolegliwościach mięśniowych

– dolegliwościach płucnych

– problemach ukrwienia danej okolicy

Zastosowanie bańki chińskiej w kosmetologii:

Bańkę chińską stosuje się głównie jako nieinwazyjną metodę walki z cellulitem. Warto jednak pamiętać, że bańki nie są złotym środkiem na cellulit i inne wady kosmetyczne. Jeśli nie będziemy ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, spożywać dużej ilości wody nie przyniosą one długotrwałego efektu, jak z resztą każdy z zabiegów. Masaż bańką chińską to zabieg dla osób, które dbają o swoje ciało, a walka samymi kremami, balsamami nie przynosi efektu.

Stosowanie bańki chińskiej w kosmetologii zaleca się przy:

  • usuwaniu cellulitu
  • zmniejszenia wyrazistości rozstępów
  • modelowaniu sylwetki
  • poprawy krążenia
  • odżywienia tkanek

Seria powinna zawierać 10-12 zabiegów. Pierwszy masaż z wykorzystaniem baniek chińskich może być bolesny dlatego należy rozpoczynać serię masaży od mniejszych baniek i stopniować ich wielkość w kolejnych zabiegach.

Przeciwwskazania do masażu bańką chińską:

– gorączka

– nowotwór

– padaczka (przeciwwskazanie względne)

– stwardnienie rozsiane – okres rzutu choroby – zmiany troficzne skóry

– popękane naczynka

– żylaki, stany zapalne żył

– wady serca i jego choroby

– nieleczone nadciśnienie tętnicze

– miesiączka

– ciąża

– wiek po 80 roku życia